Kurtuluş’un Kahramanı Roy Kurtluyan

Roy Kurtluyan, Kaliforniya’nın Los Angeles eyaletinde yaşayan bir görüntü yönetmeni. Uzun yıllardır hem Amerika Birleşik Devletlerinde hem de uluslararası film projelerinde görev alıyor. Ancak kendisi burada doğup büyümemiş. Aksine, 1971 yılında dünyanın öbür ucunda, Kurtuluş’ta doğmuş. Burada sinema ile oldukça ilgilenerek büyümüş ama ülke şartlarını göz önünde bulundurarak sinema eğitimi almak ve bu konuda uzmanlık kazanmak için gençlik yıllarında anneannesinin yanına, Amerika Birleşik Devletlerine gitmiş.
Amerikan rüyasını yaşamak umuduyla Amerika’ya giden her Türk genci gibi o da tabii ki başlarda zorluklar yaşamış, kültür farklılıklarından doğan sorunlarla karşılaşmış. Ancak yılmamış, hedefine odaklanmış ve bir süre sonra da bu zorlukların üzerinden gelmiş.

ABD’de Yaşamak

Amerika’da yaşamaya alışmak için çoğu gencin yaptığı gibi mağazalarda, fast food restoranlarında ve sokaklarda çalışıp para kazanmaya başlamış. Daha sonra Los Angeles Valley College ve Pierce College’da drama dersleri almış, birçok tiyatro oyununda a href=”http://www.agos.com.tr/tr/yazi/6097/kurtulustan-hollywooda-uzanan-film-seruveni”rol almış/a ancak sinemaya daha çok ilgi duyduğu için bu alanlarda bir kariyer istememiş. Sinema arzusunu gerçekleştirmek için San Diego Üniversitesinde Film, Televizyon ve Sahne Sanatları bölümüne kaydolmuş. Öğrencilik hayatı sırasında birçok kısa filmde ve bir sinema filminde çalışma fırsatı bulmuş, görüntü yönetmenliği yapmış.

Hollywood’da Genç Bir Yönetmen

Mezun olduktan sonra tekrar Los Angeles’a taşınmış ve Hollywood’a adım atmış. Hollywood’da fırsat yaratmak ve yer bulabilmek için azimle ve özveriyle çalışmış, zor da olsa sinema patronlarıyla iletişime geçmiş. Sürekli kendini geliştirerek, yılmayarak çalışan Kurtluyan, bugün bunun karşılığını fazlasıyla görmüş.
Roy Kurtluyan bugün 15’in üzerinde sinema filminde görev almış, görüntü yönetmenliği dalında birçok ödüle layık görülmüş durumda. Bunun yanında, National Geographic gibi prestijli kuruluşlar için belgeseller, Toyota ve Microsoft gibi dünyanın en büyük şirketleri için reklam filmleri çekmektedir.
Roy Kurtluyan, Uğur Yücel tarafından yönetilen ve Ekim 2014’de düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivalinde 11 ödüle layık görülen Yazı Tura adlı drama türündeki film için Türkiye’ye gelmiş ve burada çekim yapmıştır. Roy Kurtluyan’ın New Circuit Films adı altında bir yapımcılık şirketi vardır ve bu şirket reklamların ve ticari videoların yapımcılığını yapmaktadır.