Son Zamanlarda Türkiye’de Yükselişe Geçen Çocuk Sineması

Son yıllarda Türk kültürünü ve tarihini içeren birçok çizgi dizi ve filmlerle karşılaşmaktayız. Önceki yıllarda yabancı çizgi dizi ve filmlerin bizlere sunuluyor olması, yabancı bir kültür ve tarihle beslenmemize ve kendi gelenek ve göreneklerimize yabancılaşmamıza sebep olmaktaydı.
Yalnızca çocuklar için kurulmuş olan kanallarla birlikte yerli çizgi dizi ve filmlerde de artış yaşanmaktadır. Böylece çocuklar kendi tarih ve kültürleriyle daha uyumlu olanı seyretmekte ve ebeveynlerin de bu anlamda içi rahat etmektedir.
Bir devlet kanalı olan TRT Çocuk birçok ebeveyn tarafından tercih edilen ve çocukların da severek izlediği çizgi dizilerle doludur. Bu çizgi dizilerin sevilmesi ve izlenilmesinin getirdiği başarı ile yapımcılar son zamanlarda filmlerini çekmeye de yönelmektedir.

Rafadan Tayfa Filmine Yoğun İlgi

İstanbul mahalle yaşamını ve 90’lara kadar çocuk olmanın, mahallede oynamanın, dostlukların ve Türk kültürünün bizlere nasıl olduğunu gösteren Rafadan Tayfa çizgi dizisinin yapılan film versiyonuna (Rafadan Tayfa Dehliz Macerası) minik sinema severler tarafından oldukça a href=”https://www.haberturk.com/istanbul-haberleri/16783761-rafadan-tayfa-dehliz-macerasina-ilgi”yoğun bir ilgi/a vardı. Senaryosunda ve yönetmenliğinde Ozan Çivit imzası bulunan bu çizgi film, vizyona girdikten sonra dört gün içinde 378 bin 255 kişi tarafından izlendi.

Konusu

Film’de; bir İnşaat firması ile evlerinin sağlamlığını ölçmek üzere incelemeye geleceğini duyan mahalleliler arasındaki çekişme konu alınıyor. Ülkemizde, son yıllar da çok yaygın olan evlerin yenilenmek için yıkılma konusu, hicivli bir dille izleyiciye aktarılmış. Filmin animasyon ve post prodüksiyon işlemlerini İSF Studios üstlenmiştir. Ayrıca TRT’nin de ortak yapımcı olduğu bu film Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destek görmüştür.

Buz Devri 4 ile Kıyasıya Yarıştı

Mütevazı bütçesiyle dikkat çeken Rafadan Tayfa Dehliz Macerası, ilk üç günde 100 milyon dolar bütçeli Buz Devri 4 ile kıyasıya yarıştı. Dördüncü günde ise 378 bin seyirciye ulaşmasıyla birlikte Türkiye’de tüm zamanların en iyi açılışını yapan birinci animasyon oldu.
Aynı başarıyı yurt dışında da yakalayacaklarına inanan filmin yapımcısı İsmail Fidan, Dehliz Macerası’ndan sonra ikinci filmin de yolda olduğunun müjdesini vermiş ve üçleme bir film serisi yapmak istediklerini açıklamıştır.