Film İzlemeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Canımız sıkıldığında, arkadaşlarımızla veya ailemizle zaman geçirirken, hatta hiçbir sebep olmasa da bazen oturup rastgele bir film izlemek isteriz. Ama film seçmek her zaman kolay değildir, hatta bazen saatlerinizi ayırdığınız ve sonunda film dahi izleyemediğiniz bir aktivite haline gelebilir. Peki bu zaman kaybının önüne geçmek için neler yapabiliriz?

Film Siteleri

İnternet üzerinde bulunan ve izleyebileceğiniz en güzel a href=”http://www.yenimesaj.com.tr/turizm-filmleri-festivali-19-haziranda-H1314285.htm”filmleri/a seçmenizde yardımcı olabilecek siteler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi IMDB ve diğeri Beyazperde’dir.

  • Beyazperde: Türkiye’nin en bilindik ve uzun yıllardır işlev gören sinema ve diziler hakkında sonsuz bilgi bulabileceğiniz sitesi Beyazperde, bunca yıl sonra hala bugün önemini yitirmiş gibi gözükmüyor. Netflix gibi önde gelen yayın programlarından geri kalmayarak onlar hakkında da bilgiler vermeye başlaması Beyazperde’nin unutulmasını engellemiş ve kullanılabilir kalmasını sağlamıştır. Netflix’in artık yeni dönemde neredeyse herkes tarafından kullanılıyor olması, bu tür sitelerin de gelişmelere ve teknolojiye ayak uydurmasını gerektirdi.
  • IMDB: Bütün dünyanın Beyazperde’si gibi düşünebileceğiniz IMDB, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Aklınıza gelebilecek gelmiş geçmiş tüm filmler, senaristler, oyuncular ve yönetmenler hakkında bilgiler bulabileceğiniz bu sitede eğer bir aktörseniz ve yer almıyorsanız durumunuz vahim demektir. Yeni çıkan filmlerin aldığı puanların en önemli olduğu sitelerden bir tanesi de IMDB’dir.
  • Rotten Tomatoes: Her ne kadar son zamanlarda çok fazla eleştiri almış ve filmlere verdiği puanlar hakkında izleyiciler tarafından haksız bulunmuş olsa da, dünyada IMDB’den sonra en bilindik sitelerden bir tanesi de Rotten Tomatoes’dir diyebiliriz.

Eğer bir film izlemek istiyorsanız ve kolayca seçim yapmak istiyorsanız, bahsettiğimiz sitelere girip, sizin gibi diğer izleyicilerin veya bu sitelerin kendilerinin yarattığı “En iyi 200 film” gibi listeleri inceleyebilirsiniz. Tarihi ve klasiklerin de bulunduğu en iyi filmler listelerinde en azından ilk 20’de eğer izlemediğiniz filmler bulunuyorsa çok şey kaybediyorsunuz denebilir. Filmseverlerin buluştuğu bu sitelerde siz de yerinizi edinebilir, önerileri inceleyebilir ve belki de ileride bir eleştirmen olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Dünyanın her zaman düzgün ve akıllı eleştirmenlere ihtiyacı olduğu kesin.