Unutulmaz Hababam Sınıfı Geri Dönüyor

1956 yılında Rıfat Ilgaz, Stepne (Yedek Lastik) takma adıyla, bir mizah dergisinde benzersiz eseri Hababam Sınıfını küçük hikayeler şeklinde yazmaya başlar. Daha sonraki yıllarda kitap haline getirilen Hababam Sınıfı, aslında yazarın okul hayatında başından geçen olayları anlatmaktadır. Hikayedeki birçok karakter gerçek hayattan esinlenerek geliştirilmiştir. Rıfat Ilgaz, bu karakterler üzerinde küçük değişimler yaparak izlediğimiz Hababam Sınıfını ortaya çıkarmıştır.
Düşündürmeye yönelik bir mizah yapan Rıfat Ilgaz’ın eğlenceli eseri Hababam Sınıfı, öncelikle tiyatroda görücüye çıkmış, daha sonra ise beyaz perdeye dört bölüm şeklinde aktarılarak büyük beğeni kazanmıştır. Efsaneleşen bu film serisinin oyuncu kadrosunda Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Muharrem Gürses, Ergin Orbey vb. daha birçok dev isim yer almıştır.

Hababam Sınıfı Klasik Film Serileri:

– Hababam Sınıfı – 1975
– Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı – 1976
– Hababam Sınıfı Uyanıyor – 1977
– Hababam Sınıfı Tatilde – 1978
– Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor – 1979
– Hababam Sınıfı Güle Güle – 1981

Rıfat Ilgaz’ın bu altı filminin ardından farklı adlarda olmak üzere a href=”https://www.dunya.com/kultur-sanat/hababam-sinifi-yeniden-tiyatroda-haberi-400688″Hababam Sınıfı’nın/a benzerleri çekilmiştir. Modern serilerin ilk filmi Hababam Sınıfı: Merhaba (2004)’ün yönetmeni Kartal Tibet iken diğer iki film, Hababam Sınıfı Askerde (2005) ve Hababam Sınıfı Üç Buçuk (2005)’in yönetmen koltuğunda klasik serilerin yönetmeni olan Ertem Eğilmez’in oğlu Ferdi Eğilmez yer almıştır.

Hababam Sınıfı Efsanesi Geri Dönüyor

2019 Nisan ayında Hababam Sınıfı ‘yeniden’ beyaz perdede gösterime girmeye hazırlanıyor. “Hababam Sınıfı Yeniden” adıyla sinema severlerin beğenisine sunulacak olan filmin yönetmen koltuğunda Doğa Can Anafarta yer almaktadır. Bu modern serinin de tıpkı ilk modern seri gibi üç bölümden oluşması planlanmaktadır.
Çekimleri Kadıköy Kız Lisesinde yapılan serinin bu onuncu filminde rol alan oyuncuların bazıları, yapım şirketinin verdiği ilanlara başvuran adaylar arasından seçilerek oyuncu kadrosuna dahil edilmiştir. Oyuncu kadrosundaki isimler; Altan Erkekli, Yusuf Çim, Hande Katipoğlu, Özge Özacar, Fırat Albayrak vb. oyuncular yer alıyor
Televizyon kanallarında her gösterildiğinde izleyicileri ilk kez izliyormuş gibi ekrana kilitleyen, orijinal serinin ruhunu yeniden canlandıracak olan bu modern serinin ilk filmini kaçırmamanız dileğiyle.