Us Filminin Beklenmeyen Sonu

”Us” filmini izleyen herkes şaşkınlıkla filmin konusunu tartışmaya ve analiz etmeye devam ediyor. Fazlasıyla sembolizm ve metafor içeren Us filmi, birçok izleyici tarafından birden fazla izlenmesine rağmen hala kafalarda soru işareti bırakmayı başarmıştır. Jordan Peele tarafından yönetilen 2019 yapımı film, daha çok korku film takipçileri tarafından beğenildi.

Şaşırtıcı Son

Filmin en şaşırtıcı kısımlarından biri ise sonudur diyebiliriz. Filmin sonunda, her ne kadar kulağa klişe gelse de, her şeyin göründüğü gibi olmadığını öğreniyoruz. Yönetmenin yorumuna göre ise, böyle beklenmedik bir son, filmin vurgusu için mutlaka gerekliydi.

Son Anlar

Us’ın sonlarına doğru yaklaştığımızda Adelaide isimli karakterin aslında kendisinin düşündüğü kişi olmadığını keşfediyoruz. Filmde anlatıldığı üzere Adelaide’in “yukarıda” da kendisinin bir ikizi bulunuyor. Film ilerledikçe, Adelaide’in ikiziyle yer değiştirmiş olduğunu öğreniyoruz.
Heyecanlı ve ilginç a href=”http://www.sorgunpostasi.com/?p=47014″film/a boyunca kimin kahraman ya da kimin kötü karakter olduğundan emin olamıyoruz, burada yönetmen gerçek hayatın çok güzel bir yansıtmasını yapmış.
Gerçek hayatta da genellikle aslında kimin gerçekten kahraman, kimin kötü kalpli birisi olduğunu ayırt etmemiz çok zor olabilir. İyi görünen ve toplum tarafından çok sevilen birisinin tamamen karanlık bir tarafı olabildiğini günümüzde rahatlıkla görebiliyoruz.
Yönetmenin bakış açısına göre film aslında içimizdeki canavardan bahsediyor. Kendimize kişisel veya bir grup olarak bakmamızdan yola çıkarak, ana karakter izleyiciyi oynuyor denebilir.
Bu fikir, filmin şaşırtıcı mesajı ortaya çıktığında ise çok başka bir hal alıyor ve izleyiciyi kötü karakterin kim olduğunu sorgulamaya itiyor. Hayatı gençken elinden alınan Red isimli karaktere aniden sempati duymaya başlıyor ve aynı zamanda Adelaide’yi de unutmuyoruz. Adelaide yalnızca ailesini korumaya çalışan bir eş ve annedir.
Şaşırtıcı sonu erkenden tahmin etmiş olsanız dahi, eğer bu tarz senaryolardan hoşlanıyorsanız, Us sizin için tam bir ziyafet olacak diyebiliriz. Sonunu izlerken yaşadığınız etki kesinlikle daha da azalmış olmuyor ve aynı zevki tadabiliyorsunuz.
Eğer kendinizi dönüp bir eleştirdiyseniz veya eleştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, belki de bu film sizin için sandığınızdan daha etkili olabilir. Korku film sektöründe, böylesine kötülüğü yüzünden korku dahi demeye dilimizin varmadığı filmler çok nadir çıkıyor ve umuyoruz ki değerlerini bulurlar.