Film Çekmeyi Öğrenmek

Türkiye’de özellikle son yıllarda dizi ve sinema sektörü çok büyük oranda gelişme gösterdi. Ülkemizde yerli ekipler tarafından çekilen diziler özellikle Arap ülkeleri ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafına ihraç edilir oldu. Ayrıca Türk sineması kapsamında çekilen sanat filmleri de uluslararası birçok festivalden ödülle döndü. Göze çarpan bu büyük başarının arkasında sektörün büyük bir uyum ve dayanışma içinde çalışabilmesinin önemli bir payı var.
Yeni nesil radyo, televizyon ve sinema öğrencileri genç yaşlarda sinema ve dizi sektöründe deneyim kazanıyor ve kendi yapabileceklerinin sınırlarını yeniden tanımlıyorlar. Sektörün başarılı isimleri de yönetmen, senarist veya yapımcı olarak genç nesillere örnek olmaya ve yol göstermeye devam ediyorlar. Devlet üniversiteleri kapsamında sinema ve oyunculukla ilgili bölümlere her geçen gün ilgi büyürken, üniversitelerin dışında da film atölyeleri sayesinde film çekmeye merak duyan öğrenciler sektörle tanışıyorlar.

Bir Filmi Hayal Etmek ve Çekmek Artık İmkansız Değil

Sinema sektörünün son yıllarda gerçekleştirdiği atılım sayesinde sahne tasarımı, sanat yönetmeliği, kamera önü oyunculuğu, senaristlik, yönetmenlik, yapımcılık ve reji gibi pozisyonlara yoğun ilgi gösteriliyor. Jimmy Jib operatöründen tutun da focus puller gibi teknik pozisyonlara varıncaya kadar sinema sektöründe birçok pozisyonda tatmin edici maaşlar almak mümkün. Bu durum a href=”http://www.sorgunpostasi.com/?p=7594″öğrencilerin/a film sektörüne daha fazla ilgi göstermesine sebep olmakta. Bu sebeple senaryo yazma ve film çekme atölyelerinin sayısının her geçen gün artması oldukça doğal karşılanıyor. Bir filmi sıfırdan hayal edip çekmek artık film çekim atölyeleri ile mümkün. Günümüzde en çok ilgi gören film çekme atölyelerini sizler için araştırdık:

  • Selim Evci ile BAU IDEA: Ödüllü yönetmen Selim Evci ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen BAU IDEA film atölyesi üç aşamadan oluşuyor. Seçilen öğrenciler, program kapsamında kendilerine sunulan bu üç aşamada teori ve pratik eğitim alıp, kendi filmlerini çekiyorlar.
  • Sinema Adası Film Atölyesi: Sinema sektöründeki üretim aşamalarını daha iyi öğrenmek, sinemaya dair kolektif bir bakış açısı kazanmak ve aklımızdaki fikirlerin sinemaya ne derece uyarlanabilir olduğunu görmek için ideal bir atölye.
  • İstanbul Film Academy: Sektörün öncü isimlerinin gelip deneyimlerini anlattığı sinema atölyesi her seviyeden insana açık.