Son dönem Türk sinemasında, büyük şehirlerde yaşayan insanların hissettikleri sıkışmışlık ve çaresizlik duygusu birçok filme konu olsa da, küçük sahil kasabasında geçen filmlerin izleyiciler tarafından büyük ilgi görmesi, filmlere konu olan yaşam şekillerinin ve sakinliğin sinema seyircisi tarafından arzulanan temalar arasına girdiğini kanıtlıyor. Aksiyon, gerilim ve macera türünde çekilen filmlerin her ne kadar değişmeyen büyük bir takipçi kitlesi olsa da, kırsalda geçen ve doğanın bütün güzelliklerinin yansıtıldığı bu filmler izleyici tarafından büyük ilgi görüyor. Son dönemlerde deniz, güneş ve sahil temasına sahip olup küçük bir sahil kasabasındaki hayatları konu alan filmlerden örnekleri sizin için derledik.

Buruk ve Kırık Bir İnsan Hikayesi: Bir Küçük Eylül Meselesi

Çoğunlukla Bozcaada sahneleriyle izleyicinin beğenisini taşıyan bu film, şehirli ve lüks hayatını, daha samimi ve daha gerçek bulduğu yereldeki yaşama istemeye istemeye tercih eden ve bunu kendine bile itiraf edemeyen Eylül’ün hikayesini beyaz perdeye taşıyor. Hikayedeki gerçek ve hayal ürünü olayların birbirine geçtiği çok derin manalar taşıyan bu serüven, çok büyük bir yüzleşmeyle son buluyor.

Herkesin Küçüklüğündeki Ufak Hatıra: Dondurmam Gaymak

Ufak bir sahil kasabasında yaz döneminde dondurma satmaya çalışan bir ustanın, büyük dondurma şirketlerine karşı verdiği yerel savaş ve kasaba ahalisinden gördüğü destek bu filmin ana çatışma noktalarını oluşturuyor. Son derece samimi, komik ve bir o kadar da düşündürücü sahneleriyle bilinen Dondurmam Gaymak filmi seyircinin büyük takdirini kazanmıştır. Toplumsal dayanışma, yerel değerler ve mücadele örnekleri gösteren bu film uzun süre sinema seyircisinin hafızasında yer etmiştir.

Eyvah Eyvah

Ünlü oyuncu ve senarist Ata Demirer’in büyük sorumluluk üstlendiği Eyvah Eyvah filmleri Bozcaada’da geçiyor. Bozcaada’nın bütün güzelliklerinin sergilendiği Eyvah Eyvah ve serinin diğer filmlerinde, yerel sanatçıların şehirli büyük insanlarla nasıl bir mücadele içine girdiği komik bir şekilde ortaya konuyor.

İftarlık Gazoz

Küçük bir Ege kasabasında geçen film tam da yereldeki insan ilişkileri ve bir çocuğun büyümeye çalışırken kafasında değişen kavramları konu alır. Kasabaya gazoz satmaya çalışan usta ile yaz tatilinde onun çırağı olarak çalışmak isteyen küçük bir çocuğun hem komik hem de düşündürücü hikayesi bu filmde seyirciyle buluşuyor.