Türkiye’nin içinde bulunduğu ve sinema seyircisinin de zaman zaman hissettiği gergin ortama karşın, komedi ve güldürü filmleri toplumun nabzını düşürüp insanların yüzüne gülümsemeyi yeniden yerleştiriyor. Bu sebeple, özellikle siyasi veya ekonomik buhran dönemlerinde komedi filmi çeken yönetmen ve oyunculara daha fazla sorumluluk yükleniyor. Bu tip dönemlerde sinemaya giderek yerli bir komedi filmi izlemek seyircide meditasyon etkisi yaratıyor ve kişilerde mutluluk hormonu düzeyi artıyor. Bu sayede daha az üzülen, daha az agresiflik yapan, tolerans düzeyi daha yüksek bireyler topluma kazandırılıyor. Türkiye’de seyircinin en beğenerek izlediği komedi filmlerini sizler için derledik.

Aile Arasında

Senaryosunu Gülse Birsel’in kaleme aldığı film, “eğer isterse kadın bir senarist de güldürü filmi çekebilir” tezini kanıtlayarak, izleyicilere sıcak bir aile komedisi sunuyor. Biri şehirli biri yerel bir ailenin evlenmek isteyen gençleri arasında yaşanan olaylar, aslında dağılan ve parçalanan şehirli ailelerin nasıl süreçlerden geçtiğini de komedi yoluyla gözler önüne seriyor. Kahkahası bol bir yapım.

Pardon

Tiyatronun büyük üstadı olarak tanınan Ferhan Şensoy tarafından kaleme alınan ve Mert Baykal’ın yönetmen koltuğuna oturduğu film, Sinop Cezaevi’nde üç sıradan vatandaşın başına gelenler üzerinden güldürü öğesi yaratıp, sinema seyircisini güldürürken bir taraftan da düşündürüyor. Gerçek bir hikayeden esinlenerek yazılan bu film, gerçekçi diyalogları ve vurucu sahneleriyle seyircinin takdirini topluyor. Rasim Öztekin’in oyunculuğunun efsaneleştiği bu film, birçok sinema izleyicisini güldürmeyi başarıyor.

Deliha

Yönetmenliğini Hakan Algül’ün yaptığı film, kadın ama maço bir karakter üzerinden günlük hayatın pratiklerini kullanarak seyirciye bol kahkahalı sahneler sunuyor. Halk tarafından çok sevilen bir oyuncu olan Gupse Özay tarafından canlandırılan Zeliha karakteri saf ve maço özellikleri öne çıkan ve mahalleli ile yakın ilişkileri bulunan genç bir kız olarak seyirciyle buluşuyor.

Limonata

Ünlü oyuncu Ali Atay’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan Limonata, güldürü öğesini trajikomik olaylar arasında kullanarak başarılı bir şekilde seyirciye geçiriyor. Kırsaldan ve kalabalık şehirden oldukça fazla sahne içeren bu komedi filmi, iki yerleşke arasındaki farkı güçlü bir tezatlıkla beyazperdeye aktarıyor. Özgün bir hikayeyi, yalın bir dille anlatan Limonata samimi diyalogları ve içten bir yol hikayesi olması sebebiyle seyircinin takdirini topluyor.