Türk Sineması’nda Patlamış Mısır Krizi!

Patlamış Mısırın Sinema Tarihindeki Yeri

Kim derdi ki, Türk sinema seyircisinin her hafta sonu ailesiyle, eşiyle, dostuyla gittiği sinema filmlerinde keyifle tükettiği “Patlamış Mısır”, Türk Sineması’nda yapımcılar ve sinema salonları arasında uzun yıllar unutulmayacak bir gerilime, adeta bir savaşa neden olacak? Peki nedir bu patlamış mısır ve sinema sektörüyle nasıl bütünleşmiştir? Dilerseniz şöyle yakından bir bakalım.
1920’li yıllarda sinemanın gitgide popülerlik kazanması ve yaygınlaşmasıyla birlikte, sektör ticarileşmeye de başlamış ve sinema salonları daha o zamanlardan bu yana maliyeti düşük, kar marjı yüksek bir ürün olan patlamış mısırı bir para kazanma yöntemi olarak görür olmuşlar. Bugünlere geldiğimizde ise neredeyse 100 yıl sonra bile bugün aynı ticari mantık sinema sektörünce uygulanıyor. Hatta öyle ki, pek çok sinema salonunun karlılıklarına önemli katkıda bulunan patlamış mısırın Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanan özel bir günü bile var: 19 Ocak Ulusal Patlamış Mısır Günü.

Sinema Salonları ve Yapımcılar Arasındaki Gerilim

Son dönemde yaşanan tartışmalara değinmek gerekirse, film yapımcılarının insanların sinemada patlamış mısır yeme tercihiyle ilgili bir itirazları yok. İtiraz ettikleri nokta, sinema salonları tarafından uygulanan haksız fiyat politikasıyla, çekimi aylar ve hatta bazen yıllar süren sinema filmlerinin, patlamış mısır kadar değer görmemesi ve hatta değersizleştirilmesiyle olduğu kesin. Yer yer bazı salonlarda 40 lirayı bulan bilet fiyatlarından film yapımcılarının payı 5 -7 lirayı bulmuyor. Hal böyle olunca, film yapımcıları sinema salonlarını, izleyicileri yanıltmak ve bilet fiyatları üzerinde bazı hileler yapmakla suçluyorlar.
2001’de kurulan MARS Entertainment Group, zaman içerisinde Türkiye’de film dağıtım sektöründe pazar lideri konumuna ulaştı ve piyasada pazar payı en yüksek ikinci sinema zinciri AFM’yi satın aldı. Rekabet Kurulu’ndan onay alındıktan sonra da bu birleşmeyle birlikte sektörün dengesi tamamen bozuldu.

Krize Yasa ile Çözüm

Sinema sektöründen gelen yoğun şikayetlere kayıtsız kalamayan devletin resmi kurumları, a href=”https://www.takvim.com.tr/saklambac/2019/01/10/mars-group-cem-yilmaz-ve-sahan-gokbakar-gibi-yapimcilarin-onayini-almadan-kampanya-duzenleyemeyecek”kısa sürede sektör temsilcileriyle bir araya gelerek bir yasa taslağı hazırladı/a ve meclisten geçirdi. Bu düzenlemeye göre salon işletmecileri yapımcılarla sözleşme imzalamadan bilet promosyonu yapamayacak. Aynı şekilde, bilet satışları, patlamış mısır veya başka bir ürünün satışı ile birleştirilemeyecek.