Türk sinemasında son dönemde seyircinin ilgisi romantik komedi filmlerinden, daha çok aksiyon ve gerilim barındıran, özgün hikayelere yer veren korku filmlerine doğru yöneldi. Öyle ki hem eski hem yeni yönetmenler, seyircinin bu ilgisinden beyaz perdede yararlanabilmek için birçok farklı projeye imza attılar. Türk sinemasında korku ve gerilim türündeki bu filmlere doğru yeniden canlanan bu ilgide, yeni nesil öğrencilerin ve gençlerin oynadığı bilgisayar oyunlarının ve okudukları gerilim romanlarının büyük etkisi olduğu düşünülmektedir. Sizler için son dönem korku ve gerilim filmi örneklerini ve başarılı yönetmenleri derledik.

Türkiye’de Korku ve Gerilim Geleneğine Yeni Bir Yaklaşım: Can Evrenol

Türkiye’de insanlar dini ve kültürel değerlerinden dolayı; in-cin, yaratık, canavar gibi varlıklara karşı kendilerini korumalı hissederler. Bu sebeple Türkiye’de çok fazla başarılı korku filmi çekilememiştir. Fakat, son yıllarda bu tür yaratıkları kullanmadan da korku filmi çekmeyi başarabilmiş, üstelik gençler arasında oldukça popüler hale gelmiş olan genç ve yetenekli yönetmen Can Evrenol, Türkiye’de korku ve gerilim türüne yeni bir bakış açısı getirmiştir. Baskın, Baskın: Karabasan ve Ev Kadını filmlerine imza atan Can Evrenol, korku ve gerilim türünde başarısını kanıtlamış bir yönetmendir. Evrenol, okuduğu korku kitaplarından, çizgi romanlardan, para normal hikayelerden edindiği izlenimlerle filmlerini harmanlar. İzleyicinin önüne hiç beklemediği bir anda, aslında son derece masum görünen bir karakterin veya bir olayın gerçek yüzünü ortaya çıkarır. Kamera açılarını sürekli değiştirerek izleyicinin hareket halinde ve filmin içinde kalmasına olanak sağlar. Can Evrenol’un en önemli özelliklerinden biri Türkiye’de insanların toplumsal olarak normalleştirdiği bazı pratiklerin aslında başka bir açıdan bakıldığında ne kadar korkunç olabileceğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermesi ve seyirciye ufak çaplı bir şok yaşatmasıdır. Bu tarz şoklar korku ögeleriyle birleştirilir ve seyircinin günlük hayatta normalleştirdiği bu pratikleri bir kez daha düşünmesini sağlar. Sinemada kullandığı bu ani dobralık, gençler arasında popüler olmasını sağlamıştır.

Türkiye’de Korku Filmlerinin Diğer Başarılı Örnekleri

Toplumun manevi değerleri ve insanların dini değerleri sebebiyle, insanları korkutabilecek kavramların birçoğu etkisiz hale gelmiştir. Bu sebeple Türkiye’de çok az sayıda başarılı korku filmi çekilmiştir. Bunlar arasında Kabuslar Evi, Küçük Kıyamet, Musallat ve Ses gibi yapımlar bulunur.