Son yirmi yılda çalışan sayısını en az dörde, beraber iş yaptığı ülkelerin sayısını en az ikiye katlayan Türk sinema ve dizi sektörü, gün geçtikçe Amerika’da ve dünyanın farklı noktalarında tanınırlığını ve bilinirliğini arttırıyor. Türk kökenli yönetmenler tarafından çekilen filmler yurt dışında birçok festivalde gösteriliyor ve yüzlerce yeni seyirciyle buluşuyor. Bir ayağı Türkiye’de diğer ayağı yurt dışında olup, Türkiye altyapısı ve birikimiyle film çekip, yurt dışında başarı kazanan genç yönetmenleri sizler için derledik.

Sivas Filmi ve Kaan Müjdeci

Sivas Filmi ile Viyana’dan ödülle dönen Kaan Müjdeci, Türkiye’de her kesimden sinemaseverin beğenisini ve takdirini kazanmayı başardı. Sivas’ta geçen film, Sivas’ın bütün doğal güzelliklerinden faydalanırken aynı zamanda küçük bir çocuğun bir Sivas kangalı ile olan ilişkisini de gözler önüne seriyor. Kırsalda çocuk olmak, yokluk, kırsaldaki farklı yaştan erkekler arasındaki güç mücadeleleri, bir çocuğun hayal kurması ve arkadaş olmak istemesi, zaman zaman duygusal zaman zaman ise sert sahnelerle Kaan Müjdeci tarafından kurgulanmış. Kırsalda doğup büyüyen herkesin çocukluğundan bir şey bulabileceği bu film, hem çocukların hem velilerin oldukça beğenisini kazandı. Özgün, sade ama derin bir hikayeyle seyirci karşısına çıkan Kaan Müjdeci, Sivas filmi ile adını duyurdu.

Almanya-Türkiye Ortak Yapımı Filmleri ve Fatih Akın

Fatih Akın, Türkiye’den çok Almanya kökenine ve geleneğine daha yakın, Almanya sinema sektöründe sağlam bir iş ağına sahip yetenekli bir yönetmendir. Filmleri genellikle Türkiye ile Almanya arasında sıkışıp kalmış gençlerin bakış açısından ilerleyen olaylarla gelişir. Son dönemlerde başka toplumsal meselelere de aksiyon ağırlıklı bir şekilde değinmeye başlayan Fatih Akın’ın Avrupa’da tanınırlığını arttırdığı filmler Kesik, Paramparça ve Elvede Berlin’dir. Fatih Akın’ın Türkiye’de ünlenmesini sağlayan filmleri ise Duvara Karşı ve Yaşamın Kıyısında’dır.

Kelebekler ve Tolga Karaçelik

Sundance Film Festivali’ne katıldığı ilk yılda ödülle dönen Tolga Karaçelik, filmlerindeki kurguyu yaparken Türkiye sinemasının çok alışık olmadığı absürd ama gerçekçi bir dil kullanıyor. Kelebekler filmi ile ödül alan yönetmen, şehir hayatına alışmış ve birbirinden kopmuş kardeşlerin kendi sıkıntıları ile kırsaldaki babalarına ulaşma çabalarını konu ediyor. Oldukça samimi, hayatın içinden diyaloglar ve sahneler kullanan Tolga Karaçelik, hayatın anlamsızlığını sorguluyor.