Türkiye’de dizi ve film sektörü son on yılda öngörülemeyen bir hızla büyüdü. Bu sebeple birçok farklı yapım, farklı izleyici kitlesine hitap ederek başarı gösterdi. Türkiye’de çekilen film ve dizilerin bir kısmı tamamen iç piyasaya yönelik olarak hazırlanırken bir kısmı da uluslararası festivallerde şanslarını denemek ve daha iyi bağlantılar kurabilmek için yurtdışı serüvenine çıkarılıyor. Fakat, sektörde çekilen sanat filmlerinin uluslararası bir başarı elde etmeksizin Türk sinema seyircisi karşısında ilgi bulması oldukça zor. Türkiye seyircisi daha çok komedi, romantik komedi, dram, aksiyon, korku ve gerilim türlerinde filmlere ilgi gösterirken, sanat filmlerinin gişesi daha düşük olabiliyor. Buna rağmen, seyircinin büyük beğenisini kazanmış ve gönlünü fethetmiş son dönem sanat filmlerini sizler için derledik.

Takva

Erkan Can’ın uzun süre hafızalardan silinmeyecek oyunculuğuyla katıldığı bütün festivallerden ödülle dönen Takva filmi, dinine sıkı sıkıya bağlı olan çok çekingen ve ezik bir mahalle karakterinin, sosyal çevresinde yaşanan gelişmeleri gözlemlemesi ve dini sorgulamaya başlamasıyla düğümleniyor. Özer Kızıltan’ın yönetmen koltuğuna oturuduğu film, özellikle korumacı, kapalı ve İslami çevreler tarafından eleştirilse de, filmde gösterilen Muharrem’in (Erkan Can) saf ve masum karakteri, filme eleştirel yaklaşan çevrelerin bile sonradan filme sahip çıkmasına sebep olmuştur. Takva filmi uzun süre gündemde kalmıştır.

Pandora’nın Kutusu

Yeşim Ustaoğlu’nun uluslararası eleştirmenlerce çok beğenilen ve övülen sanat filmi: Pandora’nın Kutusu. Aslında Alzheimer hastası olan bir anneanne ile torunu arasındaki iletişimi anlatıyor gibi gözükse de, aile içindeki gerilimlerin yer yer öne çıktığı ve seyircinin şaşkına döndüğü bir film. San Sebastian Film Festivali’nden ve Fajr Film Festivali’nden ödülle dönen film, Türkiye’de de seyircinin gönlünü kazanmıştır.

Tabutta Rövaşata

Derviş Zaim’in çok beğenilen bu filmi, toplumun farklı gruplarından insanları sanat filmi sevmeye ve izlemeye teşvik etmiş, Derviş Zaim sonrasında katıldığı panellerde bu ilgiden memnun olduğunu söylemiştir. Tabutta Rövaşata gerçek kişilerden ve yaşanmışlıklardan yola çıkarak seyirciye sarsıcı bir hikaye sunar.

Bir Zamanlar Anadolu’da

Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğrafçılıktan gelen altyapısıyla yakaladığı kırsala dair muhteşem görüntüler, Anadolu’da işlenen bir cinayet vakasıyla beraber seyircinin beğenisine sunuluyor. Uzun diyaloglar ve durağan kurgusuna rağmen seyircinin çok beğendiği film, birçok uluslararası ödülün sahibi olmuştur.